A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Vaccinium Myrtillus

přírodní látka

Další názvy: Brusnice Borůvka, Borůvka obecná, Blueberry, Vaccinium Myrtillus Fruit Extract, Vaccinium Myrtillus Seed Oil

Vaccinium Myrtillus, česky Brusnice borůvka, je nízký keř, který plodí malé nafialovělé plody, dobře známé jako borůvky. Borůvka je silný přírodní antioxidant a super potravina, navíc velmi chutná. Je bohatá na vitaminy B a C, spoustu minerálních látek (manga, železo, zinek, měď, hořčík, draslík atd.), třísloviny, flavonoidy a další.  I proto se používá nejen v gastronomie, ale i v léčitelství a kosmetice.

Používá se k výrobě různých výluhů, šťáv, tinktur, marmelád apod. Borůvky pomáhají při průjmu, zánětu močových cest, poruchách zraku, špatné funkci cév a střev, křečových žilách či vysokém cholesterolu. Mají protirakovinné účinky a působí preventivně proti infarktu a mozkové mrtvici. Léčí nachlazení, chřipku, snižují horečku. Přírodní kosmetika je používá především pro jejich antioxidační vlastnosti, chrání pokožku před volnými radikály a zpomalují její stárnutí. Pokožku hydratují a pěstí, dodávají jí mladiství vzhled. Extrakt z borůvky bývá často součástí produktů na problematickou a aknózní pleť. Také vlasových produktů, které oddalují šedivění vlasů, pěstí je chrání.