A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Urtica Dioica

přírodní látka

Další názvy: Kopřiva Dvoudomá, Urtica Dioica Extract, Nettle, Urtica Dioica Leaf Extract, Urtica Dioica Leaf Powder/Water

Urtica Dioica, česky Kopřiva dvoudomá, je bylina rozšířená skoro po celém světě, výjimkou jsou jen tropické oblasti. Kopřivy se využívali v lidovém léčitelství už odjakživa. Používají se hlavně její mladé listy, ale i květy, nať či kořeny. Vyrábějí se z nich různé tinktury a odvary. Kopřiva je bohatá na vitaminy B a C, také minerální látky, jako je vápník draslík, hořčík a další. V léčitelství i kosmetice se používá hlavně pro své výrazné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Napomáhá při onemocnění dýchacích cest a při léčbě diabetu, snižuje hladinu krevního cukru. Lze s ní léčit revma, astma, chronickou nemoc ledvin či zánět močových cest. Účinně podporuje tvorbu červených krvinek. Má také zklidňující účinky, obklady z kopřivy se mohou používat na popáleniny či odřeniny.

Kopřiva má schopnost čistit a pozitivně podporovat regenerační schopnosti pokožky. Přírodní kosmetika ji využívá často v produktech určených k péči o kožní problémy, jako je například ekzém či lupenka. Také ve vlasových produktech snižující výskyt lupů.  Vlasům dodává objem, lesk a podporuje růst nových. Může se používat i ke ztmavení odstínu vlasů. Jedná se o naprosto bezpečnou látku. Pouze ve výjimečných případech může dráždit osoby s velmi citlivou pokožkou.