A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Sodium Bicarbonate

derivát přírodních látek

Další názvy: Jedlá soda, Soda Bikarbona, Soda bicarbona, Bikarbonát sodný, Baking soda, E500, BICA, Hydrogenuhličitan sodný

Sodium Bicarbonate je přírodní derivát, spíše je znám pod názvem Jedlá soda. Jedná se přesně o sodnou sůl kyseliny uhličité ve formě bílého krystalického prášku, rozpustného ve vodě. Jedlá soda je specifická svým zásaditým pH, využívá se potravinářství (pečení, jako kypřící přísada), farmacii i kosmetice. Napomáhá regulovat pH při překyselení. Má dokonce protiplísňové a deodorační vlastnosti. Jako součást deodorantů snižuje tvorbu bakterií v podpaží, které způsobují nepříjemný zápach. Navíc pohlcuje pachy.

Jedlá soda má abrazivní a bělící účinky. Může být i součástí zubních past či šumivých bomb do vany. Jedlá soda funguje i jako univerzální ekologický čistič. Používá se samostatně nebo jako součást čisticích prostředků.  Napomáhá odstraňovat mastné skvrny, změkčuje vodu a dodává bělost. V malém množství se jedná o bezpečnou látku, při vyšší koncentraci však může způsobit podráždění pokožky a očí. Není vhodná na sušší typ pleti.

POZOR- některé typy jedlé sody nejsou vhodné k vnitřnímu užití a jsou prodávány jen jako úklidový a čisticí prostředek. I když se jedná o totožnou látku, je balena a skladována v jiném než potravinářské provozu. Jedlá soda se vyrábí v různých čistotách (analytická, potravinářská, krmná, technická).