A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Santalum Album

přírodní látka

Další názvy: Santalovník Bílý, Santal, Santali albi lignum, Santalum Album Wood Oil , Santalum Album Extract, Santalové dřevo

Santalum Album, neboli Santalovník bílý, je stálezelená dřevina původem z Asie. Ze santalu se používá dřevo, kůra i plody. Jeho kvalitní dřevo slouží nejen k výrobě nábytku, ale i různých dekoračních předmětů, dokonce i za účely rituálními. Vyrábějí se z něj vonné tyčinky a vykuřovadla, které se uplatňují při buddhistických obřadech. Ze dřeva se také parovodní destilací získává santalový olej, který má charakteristické silně aromatické aroma. Je bohatý na třísloviny, silice, pryskyřice, glukózu, fruktózu, kyselinu linolovou, olejovou a palmitovou, aminokyseliny a další. Není vhodný pro děti, těhotné a kojícím ženy.

Santalový olej se velmi často používá jako součást parfémů, ale i různých kosmetických produktů a léčiv. Využívá jej i ájurvédská medicína. Inhalace Santalového oleje napomáhá k navození klidu a pozitivním myšlenkám, odhání stres, pocity strachu a úzkosti. Má dobrý vliv na činnost mozku, zlepšuje paměť, celkově dobře působí na nervový systém. Dokonce je považován za silné afrodiziakum. Léčí infekce, záněty, problémy s trávením, horečku. Má antibakteriální a detoxikační vlastnosti. Napomáhá k vylučování toxinů z těla, ulevuje při močových problémech a posiluje svaly, kůži a dásně. Má zklidňující a regenerační vlastnosti, urychluje hojení různých ranek. Je vhodný na všechny typy pleti. Suchou hydratuje, rychle mastící zklidňuje a reguluje tvorbu mazu.