A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Propolis

přírodní látkapotenciální alergen

Další názvy: Propolisový vosk, Propolis cera, Včelí tmel, Propolis Extract Extrakt z propolisu

Propolis je živočišný produkt, pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně. Je produktem stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Nabývá různých barevných odstínů od zelenožluté až k temně hnědé podle stáří a původu. Přesně se jedná o směs mízy jehličnatých nebo stálezelených stromů, výměšky a zbytky včelího vosku. Včely propolis využívají jako stavební a ochranný materiál. Propolisem vystýlají a vyztužují buňky plástů, zatmelují trhliny a otvory ve stěnách úlu. Je ve formě tmelové pryskyřice, která je za chladu tvrdá a křehká, při teplotách nad 20 °C už začíná měknout a být tvárná.

S propolisem se nejčastěji můžete setkat ve formě tinktury, prášku či mastí. Má výrazné protizánětlivé, protiplísňové, antibakteriální, antioxidační, antimikrobiální a konzervační účinky. Je považován za přírodní antibiotikum, celkově posiluje imunitu a působí i protirakovinně. Používá se na popáleniny, urychluje jejich hojení a snižuje možnost zanícení. Používá se na opary, kožní problémy a infekce. Pokožku zjemňuje, snižuje její šupinatění, je vhodný na hodně suchou, unavenou a drsnou pokožku. Například paty, lokty, mozoly. Urychluje hojení po bodnutí hmyzem či lehkém popálení.

Může být i součástí zubních past, snižuje krvácení dásní. Vlasové vlákno pěstí a pečuje o vlasovou pokožku. Stimuluje růst pevných a zdravých vlasů a nehtů. Snižuje tvorbu lupů. Propolis může být použit i do leštidel či čisticích prostředků na dřevo. Přípravky s jeho obsahem nejsou vhodné pro astmatiky a alergiky na včelí bodnutí a včelí produkty obecně.