A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Polysorbate 21

dráždivá syntetická látka

Další názvy: Polyoxyethylene-20-Sorbitan Monolaurate, Sorbitan monolaurate, ethoxylated, PEG-10 Sorbitan laurate, Polysorbát 21

Polysorbate 21 je syntetická sloučenina, směs dvou druhů sorbitanových esterů. Polysorbáty jsou ve formě olejovité kapaliny, které vznikají esterifikací mastnými kyselinami ethoxylovaného sorbitanu. Polysorbate 21 je kapalina žlutě jantarové barvy. Je rozpustný ve vodě a anorganických kapalinách. Používá se v kosmetickém průmyslu, potravinářství i farmacii.  Může být vyroben i z přírodních zdrojů, spíše se však vyrábí synteticky. Používá se hlavně ve vlasové kosmetice, barvách na vlasy, čistících produktech pro intimní hygienu a dalších produktech. 

Používá se jako emulgátor, má vlastnost mísit dvě normálně nesmísitelné látky, jako je voda a olej. Váže tak na sebe mastné nečistoty a snáze je odstraňuje z pokožky. Funguje také jako rozpouštědlo. Zlepšuje pěnivost produktu. Navíc napomáhá jiným složkám lépe se vstřebávat, tím že narušuje přirozený ochranný film pokožky. U citlivějších osob může dráždit pokožku, oči, či dýchací systém.  V kosmetice se používá jen ve velmi malých koncentracích, při kterých není nebezpečný, toxický či karcinogenní. Je problematický kvůli špatné biologické odbouratelnosti a toxicitě pro životní prostředí. Může obsahovat nečistoty, například Ethylene Oxide, 1,4-Dioxane.