A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Parfum

Nezařazené

Další názvy: Parfemace, Aroma, fragrance, Parfum (Essential Oils), From Natural Essential Oils, Essential Oils, Parfume, Flavor

Slovíčko parfum pod sebou skrývá často nejistou otázku, jakého původu parfemace je. Zda je přírodní, či syntetická. Legislativa totiž umožnuje výrobcům si tuto informaci ponechat pro sebe a uchránit tak svoje výrobní tajemství. Obsažené aroma směsi mohou být i kombinací různých zdrojů, které jsou často nedohledatelné.

V přírodní certifikované kosmetice je použití syntetických parfemací zakázáno. Pro stoprocentní jistotu s přírodním původem aroma doporučujeme hledat produkty s mezinárodními certifikáty jako je např. ECO-Cert, Demeter, BDIH, Cosmos, USDA Organic, Charte Cosmebio a další. Přírodní kosmetika pod slovíčkem parfum skrývají většinou esenciální oleje, čisté extrakty z rostlin a ovoce. Nezpůsobují podráždění pokožky a nesnižují citlivost čichových buněk. Mají přírodní původ a ve většině případů jsou pěstovány bez použití pesticidů – tedy bio. Je důležité podotknout, že i mezi přírodními látkami jsou potencionální alergeny. Osoby s alergií na určité látky by se měli vždy zajímat o přesné složení produktu. 

Syntetické parfemace jsou uměle vytvořené napodobeniny přírodních vůní. Nemusí být vždy za každou cenu škodlivé, ale z velké části se jedná látky, které mohou podráždit pokožku, způsobit kožní dermatitidu či alergii. V horším případě mohou obsahovat i nebezpečné ftaláty, parabeny či umělé pižmo. Mohou způsobit bolesti hlavy, migrénu, negativně ovlivňovat hormonální rovnováhu. Syntetické parfemace určitě nedoporučujeme stříkat přímo na pokožku. Pokud si nemůžete pomoci, aplikujte svůj oblíbený parfém spíše na oblečení.