A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Mentha Viridis

přírodní látkapotenciální alergen

Další názvy: Máta Klasnatá, Mentha Spicata Crispa Herb Oil , Spearmint, Marocká máta, Nana, Mint, Mentha, Minze, Mentha Viridis Leaf Oil, Mentha Spicata Crispa Herb Oil

Máta klasnatá je statná vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, má svůj původ v západní Evropě a Středomoří. Obsahuje karvon, který ji dodává charakteristickou, jemně kořeněnou vůni. Běžně se využívají listy a nať, z nichž se získává esenciální olej, nebo se suší. Zvýšeným dávkám máty klasné by se měly vyhnout hlavně těhotné a kojící ženy. Máta klasná má zklidňující a tišící účinky, používá se na popáleniny od sluníčka, bodnutí hmyzem, unavené oči apod. Má příznivé účinky na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření, stahuje póry.

Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Pečuje o dutinu ústní, napomáhá od bolesti zubů. Mátový esenciální olej má výrazné antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Podporuje trávení, zlepšuje funkci dýchacího ústrojí (ucpaná nos, rýma, kašel), má pozitivní vliv na krevní oběh. Často se inhaluje při chřipce, nachlazení, bolestech hlavy, migrénách, únavě a stresu. Lidová medicína mátu klasnou též doporučuje k léčbě rakoviny. V menším rozsahu byl prokázán též antimykotický vliv.  Mentol se řadí mezi poměrně silné alergeny, může způsobit kontaktní dermatitidu, nesmí se používat při srdečních onemocněních, horečce a epilepsii, v těhotenství a pro děti do 5 let.