A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Mentha Piperita

přírodní látkapotenciální alergen

Další názvy: Máta Peprná, Peppermint, Větrové koření, Pepřová máta, Fefrminc, Mentha Piperita Oil, Mentha Piperita Leaf Extract / Oil / Powder / Water

Mentha Piperita česky Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející ze západní Evropy. Její listy obsahují silici, jejíž hlavní složkou je menthol a methon. Tyto látky blahodárně působí na trávicí ústrojí. Máta se hojně používá v gastronomii, lékárenství i kosmetickém průmyslu. V kosmetice se nejčastěji setkáváme s využitím oleje z máty a květové vody. Mátový esenciální olej má výrazné antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Podporuje trávení, zlepšuje funkci dýchacího ústrojí (ucpaná nos, rýma, kašel), má pozitivní vliv na krevní oběh. Často se inhaluje při chřipce, nachlazení, bolestech hlavy, migrénách, únavy a stresu. Může být použita i jako součást produktů, jako parfemace (zubní pasty, ústní vody). Pečuje o dutinu ústní, napomáhá od bolesti zubů. Její vůně odpuzuje blechy, myši a mravence.

Velmi oblíbená je i mátová květová voda. Má zklidňující a tišící účinky, používá se na popáleniny od sluníčka, bodnutí hmyzem, unavené oči apod. Má příznivé účiny na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření, stahuje póry. Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Mentol se řadí mezi poměrně silné alergeny, může způsobit kontaktní dermatitidu, nesmí se používat při srdečních onemocněních, horečce a epilepsii, v těhotenství a pro děti do 5 let.