A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Mentha Arvensis

přírodní látkapotenciální alergen

Další názvy: Máta Rolní, Máta luční, Mentha parvifolia, Koňský balšám, Wild mint, Cornmint, Horse mint, Mentha Arvensis Leaf Oil, Mentha Arvenis Leaf Oil, Mentha Arvensis Leaf Extract

Mentha Arvensis česky Máta rolní je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, se světle fialovo-růžovými květy. Její sběr probíhá od července do září, v té době je její aroma nejsilnější. Její listy obsahují silici, jejíž hlavní složkou je mentol. Po sběru listy procházejí parovodní destilací a získává se z nich éterický olej. Je specifický svou čirou barvy s pronikavou sladší, bylinně mátovou vůní. Máta rolní bývá často zaměňována s mátou peprnou, která je používána o něco více. Na rozdíl od ní však obsahuje méně mentolu, tudíž není tolik silná, a je o něco bezpečnější, co se používání týče. Máta rolní má zklidňující a tišící účinky, používá se na popáleniny od sluníčka, bodnutí hmyzem, unavené oči apod.

Má příznivé účinky na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření, stahuje póry. Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Může být použita i jako součást produktů, jako parfemace (zubní pasty, ústní vody). Pečuje o dutinu ústní, napomáhá od bolesti zubů. Mátový esenciální olej má výrazné antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Podporuje trávení, zlepšuje funkci dýchacího ústrojí (ucpaná nos, rýma, kašel), má pozitivní vliv na krevní oběh. Často se inhaluje při chřipce, nachlazení, bolestech hlavy, migrénách, únavě a stresu. Mentol se řadí mezi poměrně silné alergeny, může způsobit kontaktní dermatitidu, nesmí se používat při srdečních onemocněních, horečce a epilepsii, v těhotenství a pro děti do 5 let.