A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Lavandula Angustifolia

přírodní látka

Další názvy: Levandule, Lavandula Angustifolia Leaf Oil , Lavander, Levandule Úzkolistá, Levandule lékařská, Levandule klasnatá, Špikanard, Lavandula officinalis, Lavandula Augustifolia Flower Extract / Water, Květová voda Levandule

Využití levandule v kosmetice i zdravotnictví má své opodstatnění.  Levandule vyniká hlavně pro své léčebné, dezinfekční a zklidňujícími účinky. Na světě roste dokonce až 300 druhů levandule. Pro svou přírodní sílu je považována za rostlinu Slunce.  V historii se dokonce květová voda z levandule používala jako silná svěcená voda k vymetání ďábla. To snad dnes už není nutné 🙂  Její specifická a výrazná vůně probouzí naší spiritualitu, odstraňuje napětí a dodává pocit něžnosti. Levandule byla dokonce velmi oblíbená už i u našich babiček, které ji sbíraly, sušily a využívaly například jako osvěžovač vzduchu či s ní řešili problémy s nespavostí. Velkou výhodou je i fakt, že jde o lokální bylinu, která se pěstuje ve velkém množství i v našich podmínkách. Vstřebávání levandulového oleje do pokožky je rychlé a zaručuje její vláčnost. V kosmetické péči je její využití vhodné spíše pro sušší typ pleti, dále na akné, pupínky, pálící a podrážděnou pokožku, popálená místa a při dermatitických onemocněních a lupence. Je vhodná i pro péči o zralou pokožku, má totiž skvělé omlazující účinky. Levandulový olej má výrazné antiseptické a protizánětlivé účinky. Snižuje nepříjemné pálení a sjednocuje barevný tón pokožky, zabraňuje tvoření jizev. Je také velmi účinný při léčbě po bodnutí hmyzem.

Levandulový olej má celou řadu pozitivních účinků na tělo a mysl. Při vnitřním užívání zmírňuje nespavost, vnitřní neklid, eliminuje deprese, pocity napětí a únavy, snižuje nervové napětí a stres. Zlepšuje paměť. Rovněž působí proti svalovým křečím a bolestem nohou, což ocení i sportovci. Působí protizánětlivě, čímž ovlivňuje bolesti způsobené záněty. Sušená levandule má celkem silné aroma. I proto má velkou řadu oblíbenců. Kdo ji ale vůbec nemusí, jsou otravní komáři a dokonce moly. Levandulový olej se může použít i do domácích odpuzovačů hmyzu. Dýchání a inhalace levandule se doporučuje i při infekci horních cest dýchacích.  Její účinky si zaslouží pozornost i při mdlobách nebo jako první pomoc léčby šoku. Silné aroma Vás doslova přivede k životu. 🙂 Levandulová voda má své nezastupitelné místo ve vlasové kosmetice – vtírání se do vlasové pokožky, rozprašování po umytí vlasů při prevenci vzniku lupů, vlasových dermatitid a vypadávání vlasů.