A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Pelargonium Graveolens

přírodní látka

Další názvy: Geranium, Pelargonie vonná, Lady Plymouth, Rose Geranium, Růžové geránium, Geránium bourbon / extract, Pelargonium Graveolens flower oil, Muškát omamný, Pelargonium Roseum Flower Oil,  Pelargonium graveolens var. roseum

Geránie známá i jako Pelargonie je u nás velmi oblíbená. Pro účely výroby kosmetiky se však dováží především z Afriky. Nejčastěji je používán éterický olej Geranie, který se parovodně destiluje z jejích květů. Je velmi oblíbená pro svou specifickou vůni se sladce kořenitým nádechem připomínající růže. Přirozeně obsahuje geraniol, citronell ol, linalool a citral. Éterický olej se nesmí užívat vnitřně, na pokožku by se měl aplikovat vždy zředěný a nesmí se užívat při zvýšené srážlivosti krve, neboť sám pomáhá zastavit krvácení.

Má výrazné protizánětlivé, antibakteriální, protiplísňové účinky. Také působí hojivým a zklidňujícím dojmem, napomáhá snižovat podráždění a začervenání pokožky. Urychluje hojení u mírnějších popálenin, také jizev.  Bojuje proti akné, reguluje tvorbu kožního mazu. Olej z geránie se hodí na všechny typy pleti. Obnovuje elasticitu pleti, navrací jí přirozený barevný tón a mladiství vzhled. Má stahující účinky, funguje i jako prevence proti striím (mohou jej používat těhotné a kojící ženy). Ve vlasové péči působí proti lupům a stimuluje růst vlasů, prokrvuje vlasovou pokožku. Doporučená je i inhalace Geránium přes různé typy difuzérů. Při menopauze napomáhá stabilizovat hormony, zmírňuje návaly horka a problémy s nespavostí. Působí proti stresu, navozuje příjemnou atmosféru. Má protizánětlivé účinky na dýchací, trávicí, močovou, rozmnožovací a nervovou soustavu. Stimuluje lymfatický systém a bojuje proti přílišnému zavodnění organismu, ulevuje tak od otoků končetin.