A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4

Citrus Aurantium Dulcis

přírodní látka

Další názvy: Pomerančovník Sladký, Pomeranč sladký, Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil, Aurantium Dulcis Fruit Water, Květinová voda Neroli

Citrus Aurantium Dulcis česky Pomerančovník sladký je strom, který plodí dobře známé oranžové plody – pomeranče. Přírodní kosmetika využívá nejčastěji jeho esenciální olej, který je lisován za studena z jeho slupek. Je specifický svou velmi příjemnou nasládlou vůní.  Může být použit ve farmacii, potravinářství, parfemářství či kosmetickém průmyslu. Pomeranč sladký je bohatý na vysoký obsah kyseliny citrónové, flavonoidů, vitaminů A, B, C, pektinu, draslíku, vápníku a dalších cenných látek. Bývá součástí vlasových produktů, které léčí lupy a nadměrnou tvorbu mazu. Snižuje tvorbu celulitidy a strií. Také v pleťových produktech, které jsou určené pro mastnou a problematickou pokožku. Přirozeně reguluje tvorbu kožního mazu. Má antiseptické, protizánětlivé a čisticí účinky.

Jako čistý esenciální olej napomáhá dlouhodobě revitalizovat tělo i mysl. Má také pozitivní efekt proti depresím a pomáhá stabilizovat dobrou náladu. Zmírňuje úzkosti a přináší pocit jistoty a stability. Éterický olej z pomeranče je skvělým pomocníkem při pocitech nevolnosti. Zároveň podporuje vylučování žluči a tím i posiluje trávení. Je jedním z hlavních protikřečových olejů. Efektivně pomáhá uvolňovat svalové stahy a jeho účinky oceníte zejména při menstruačních křečích, zvýšené tělesné námaze či při kolikových bolestech břicha. Přináší okamžitou úlevu od bolesti a podporuje žaludeční činnost. Velmi dobře se hodí pro děti a těhotné ženy. Neměl by se používat vnitřně ani neředěný přímo na pokožku. Je nutné chránit oči a sliznice.