A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Mentha Piperita

přírodní látkapotenciální alergen

Další názvy: Máta Peprná, Peppermint, Větrové koření, Pepřová máta, Fefrminc, Mentha Piperita Oil, Mentha Piperita Leaf extract, Mentha Piperita Leaf Oil, Mentha Piperita Leaf Water

Mentha Piperita česky Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející ze západní Evropy. Její listy obsahují silici, jejíž hlavní složkou je menthol a methon. Tyto látky blahodárně působí na trávicí ústrojí. Máta se hojně používá v gastronomii, lékárenství i kosmetickém průmyslu. V kosmetice se nejčastěji setkáváme s využitím oleje z máty a květové vody. Mátový esenciální olej má výrazné antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Podporuje trávení, zlepšuje funkci dýchacího ústrojí (ucpaná nos, rýma, kašel), má pozitivní vliv na krevní oběh. Často se inhaluje při chřipce, nachlazení, bolestech hlavy, migrénách, únavy a stresu. Může být použita i jako součást produktů, jako parfemace (zubní pasty, ústní vody). Pečuje o dutinu ústní, napomáhá od bolesti zubů. Její vůně odpuzuje blechy, myši a mravence.

Velmi oblíbená je i mátová květová voda. Má zklidňující a tišící účinky, používá se na popáleniny od sluníčka, bodnutí hmyzem, unavené oči apod. Má příznivé účiny na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření, stahuje póry. Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Mentol se řadí mezi poměrně silné alergeny, může způsobit kontaktní dermatitidu, nesmí se používat při srdečních onemocněních, horečce a epilepsii, v těhotenství a pro děti do 5 let.