A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Argania Spinosa Oil

přírodní látka

Další názvy: Argania Spinosa seed Oil, Arganový olej, Argania Spinosa Kernel oil, Argánie Trnitá, Argania Spinosa, Argan oil, Argan seed oil, Marocké Zlato

Argania spinosa česky Argánie trnitá, je keřovitý strom pocházející z jihozápadní části Maroka. Z Argánie jsou sbírány plody ve formě ořechů, z těch se pak lisuje Arganový olej. Jsou dva druhy, jedlý a kosmetický. Kosmetický olej je lisován za studena z nepražených plodů, je světle žluté barvy a bez vůně. Naopak jedlá varianta je lisována z pražených oříšků a díky tomu má tmavší nahnědlou barvu s velmi příjemnou vůní po ořechách. Blahodárné účinky Arganového oleje jsou známé už po staletí a i díky tomu se mu přezdívá Marocké zlato či Elixír krásy. Pokožka marockých žen byla vždy vystavena silnějšímu sluníčku a velké ztrátě vody, olej jim vždy pomáhal pleť řádně opečovávat a hydratovat. Obsahuje triglyceridy, mastné kyseliny (kyselina olejová, linoleová, palmitová a stearová, tedy omega 3 a omega 6) a vitamin E.

Často se používá do pleťových krémů určených pro unavenou a zralou pleť, díky svým anti-age vlastnostem. Probouzí pleť k životu, navrací ji ztracenou vláhu a elasticitu. Má výrazné regenerační účinky, dokonce pleť chrání před volnými radikály z okolí. Zpomaluje stárnutí a vyplňuje drobné vrásky. Je vhodný i na velmi suchou a dehydratovanou pleť. Používá se také při zacelení a hojení jizev či strií, je to silný antioxidant. Dokonce se dá použít i na různé kožní problémy, jako je ekzém, lupénka či akné. Podporuje růst zdravých nehtů a řas. Lze jej také používat k péči o suché a polámané vlasy. Bývá také součástí tělových mlék, dekorativní kosmetiky (pudr, make-up, rtěnka apod.), odličovacích produktů apod.